foto druzstvo 01 small

Vážení družstevníci,

posílám před členskou schůzí několik informaci k opravě atrií.

 

První se týká problematiky toho co dělat, pokud by se oprava nestihla do zimy, jak se o tom hovořilo na předchozí schůzi. Podle vyjádření projektanta i stavební firmy by (teoreticky) současná folie měla po opravách děr (a překrytí geotextilií) zafungovat i přes zimu. Nicméně je to krajní varianta a nikdo nezaručí, že to opravdu nebude bez problémů a folie se pak nebude muset vyměnit úplně za zcela novou. Navazující problém je, že folie je za vlhka velmi kluzká a rozhodně by po ní nikdo neměl chodit za mrazu, ledu, sněhu. Tento problém by se musel řešit tak, že by na podložky byly rozloženy chodníčky z bet. dlaždic v místech, kde se musí chodit (domy C2 a C3) a kolem nich by se udělalo provizorní zábradlí z dřevěných latí.

Druhá věc se týká problematiky konstrukce podlah předzahrádek, která vznikla při zpracování projektu a po provedení sond. Dle provedených sond není ve skladbě teras tepelná izolace shora. Tpelná izolace v tl. cca 80 mm z min. vláken je provedena zespoda (z garáží). Podle projektanta tak může vznikat tepelný most, který může mít za důsledek prochládání podlahy, případně navazujících vnitřních stěn. S ohledem na výšku konstrukcí není možné položit novou tepelnou izolaci (tl. 50 mm) až proskleným stěnám, neboť by skladba zasahovala do rámu dveří. Nabízejí se tedy 3 varianty řešení: 
1) Vybourat spádový veton v prostoru předzahrádky (cca 80-90 mm) a realizovat tep. izolaci XPS v tl. 50 mm pod úroveň současné hydroizolace (varianta doporučená projektantem). Dle odhadu nákladů se v případě všech teras může jednat o náklady ve výši cca 650 000 Kč pro 11 teras. S ohledem na pokročilý stav sezóny a riziko počasí je toto řešení nejen nejvíce finančně nákladné, ale současně je těžko realizovatelné do konce roku. Variantou je, pokud se nepřeruší úplně stavba, dokončit stavbu a tyto úpravy dělat až na jaře po částech.

2) Vybourat balkonovou sestavu a instalovat novou o cca 10 cm nižší, čímž nicméně vznikne schod v přechodu směrem ven a částečně i horší prosvětlení. Náklad odhad cca 35 000 Kč na jednu sestavu v plastu (dohromady cca 385 000 Kč). Současné výplně jsou cca 18 let staré, jsou na konci životnosti. Nicméně zde by bylo nutné řešit financování (rozdělení nákladů družstvo vs. družstevníci konkrétních jednotek).

 

3) Vybourat pruh skladby podél balkonových dveří a vložit tepelnou izolaci ve svislém pruhu širokém cca 50 cm. Tato varianta je nejméně nákladná, cca 85-90 000 Kč.

 

4) Poslední variantou je pak nechat stávající stav, samozřejmě, že s opravenou PVC folií střešní konstrukce.

 

Konečně poslední informace se týká toho, že na členskou schůzi přijde i zástupce firmy ASAP, aby představil firmu, další postup prací, atd.

 

S pozdravem

 

Pavel Maškarinec